Bond Arms Cowboy Defender .45LC/.410GA Derringer 3” 2RD - BACD
Out of stock
- SKU :
- 178701035
- Color :
- Stainless Steel
At home or on the range, the Cowboy Defender is a powerful shooter in a compact, classic design. Its 3″ barrel is chambered for .45 Colt and 2.5” .410 shot shells.
Product Features:
- Stainless Steel Double-Barrel and Frame
- Compatible with All Standard Bond Arms Barrels
- Automatic Spent Casing Extractor
- Patented Rebounding Hammer
- Retracting Firing Pins
- Cross-Bolt Safety
- Spring-Loaded, Cammed Locking Lever
| SKU | 178701035 |
|---|---|
| UPC | 855959001178 |
| Brand | Bond Arms |
| Model Name | Cowboy Defender |
| MPN | 11590 |
| Caliber | .45 LC/.410 GA |
| Class | Subcompact |
| Action | Single Action Only |
| Capacity | 2 |
| Barrel Length | 3" |
| Length | 5" |
| Weight | 1.2lbs |
| Sights | Front: Blade l Rear: Fixed |
| Grip | Rosewood |
| Trigger | Standard |
| Safety | Cross-bolt |
| Finish | Stainless Steel |
| Condition | New in Box |
| Color | Stainless Steel |
RK GUNS NEWSLETTER
RK GUNS TEXT ALERTS
BE THE FIRST TO KNOW ABOUT HOT DEALS, SPECIAL OFFERS & NEW GUNS!
TEXT RKGUNS TO 223556
By texting the keyword, you agree to receive recurring marketing text messages (e.g. cart reminders), which may be automated or AI-generated, to the mobile number provided at opt-in from RKGuns. Only U.S. mobile numbers are eligible to participate. Reply with your birthday MM/DD/YYYY to verify age of 21+ in order to receive texts. Consent is not a condition of purchase. Msg frequency may vary. Msg & data rates may apply. Reply HELP for help and STOP to cancel. See Terms and Conditions & Privacy Policy.

