Bond Arms Snake Slayer .45LC/.410GA Stainless Steel Derringer 3.5" 2RD - BASS45/410
In stock
- SKU :
- 178700663
- Color :
- Stainless Steel
The Snake Slayer is the perfect protection for hikers, campers, fisherman, and others that enjoy the great ourdoors. It is the ultimate concealable .410 shotshell/.45 Long Colt for people that need a larger grip. The extended grip provides extra comfort without detracting from concealability. The Snake Slayer has the 3.5" dual caliber .410/.45LC barrel chambered for the 3" shot shells and comes with a removeable trigger guard.
Product Features:
- 3.5" Stainless Steel Barrel and Frame
- Extended Rosewood Grips
- FIxed Front Blade Sight
- Fixed Rear Sight
- Automatic Spent Casing Extractor
- Patented Rebounding Hammer
- Retracting Firing Pins
- Cross-Bolt Safety
- Spring-Loaded, Cammed Locking Lever
- Compatible with All Standard Bond Arms Barrels
| SKU | 178700663 |
|---|---|
| UPC | 855959001161 |
| Brand | Bond Arms |
| Model Name | Snake Slayer |
| MPN | BASS45/410 |
| Caliber | .45 LC/.410 GA |
| Class | Micro-Compact |
| Action | Single Action Only |
| Capacity | 2 |
| Barrel Length | 3.5" |
| Length | 5.5" |
| Weight | 1.4lbs |
| Sights | Front: Blade l Rear: Fixed |
| Grip | Extended Rosewood |
| Trigger | Standard |
| Safety | Cross Bolt Safety |
| Finish | Stainless Steel |
| Condition | New in Box |
| Color | Stainless Steel |
RK GUNS NEWSLETTER
RK GUNS TEXT ALERTS
BE THE FIRST TO KNOW ABOUT HOT DEALS, SPECIAL OFFERS & NEW GUNS!
TEXT RKGUNS TO 223556
By texting the keyword, you agree to receive recurring marketing text messages (e.g. cart reminders), which may be automated or AI-generated, to the mobile number provided at opt-in from RKGuns. Only U.S. mobile numbers are eligible to participate. Reply with your birthday MM/DD/YYYY to verify age of 21+ in order to receive texts. Consent is not a condition of purchase. Msg frequency may vary. Msg & data rates may apply. Reply HELP for help and STOP to cancel. See Terms and Conditions & Privacy Policy.

