Springfield Saint Victor .308 WIN AR-10 Rifle 16" 10+1RD STV916308BCA (California Compliant)
In stock
- SKU :
- 3458331
- Color :
- Black
- Strike Industries CA Compliant Pistol Grip: The Strike Industries California-compliant pistol grip satisfies California DOJ criteria while remaining rugged and functional.
- Magpul Fixed Stock: The buttstock is the foundation of any accurate rifle, and this Magpul fixed stock is rock solid.
- Ambidextrous Safety: An ambidextrous safety lets you control your rifle when using either shoulder.
- Upper Receiver: Forged 7075 T6 Aluminum, Type III Hardcoat Anodized, Forward Assist
- Lower Receiver: Forged 7075 T6 Aluminum, Type III Hardcoat Anodized, Accu-Tite™ Tension System
- Bolt Carrier Group: .308 BCG w/ 9310 Steel Bolt, HPT/MPI, Melonite
- Gas System: Direct Impingement Mid-Length, Pinned Adjustable Gas Block
- Handguard: Aluminum Free Float w/ SA Locking Tabs, M-Lok
- Muzzle Device: SA Muzzle Device
- Receiver Extension & End Plate: Mil-Spec
- Buffer Assembly: Carbine "H" Heavy Tungsten Buffer
- Charging Handle: GI Style
- Twist Rate: 1:10" RH
- Includes (1) 10rd Magpul PMAG Gen M3 Magazine
| SKU | 3458331 |
|---|---|
| UPC | 706397927882 |
| Color | Black |
| Condition | New in Box |
| Finish | Black Hardcoat Anodized |
| Safety | Ambidextrous Manual |
| Trigger | Nickel Boron Coated Flat GI |
| Grip | Strike Industries |
| Stock | Magpul Fixed |
| Weight | 8lbs 1oz |
| Sights | Low Profile Spring-Loaded Adjustable Flip-Up |
| Length | 38.5" |
| Barrel Twist | 1:10 |
| Barrel Length | 16" |
| Magazines Included | 1 |
| Capacity | 10+1 |
| Action | Semi-Automatic |
| Caliber | .308 Win |
| MPN | STV916308BCA |
| Model Name | Saint Victor AR-10 CA Compliant |
| Brand | Springfield |
RK GUNS NEWSLETTER
RK GUNS TEXT ALERTS
BE THE FIRST TO KNOW ABOUT HOT DEALS, SPECIAL OFFERS & NEW GUNS!
TEXT RKGUNS TO 223556
By texting the keyword, you agree to receive recurring marketing text messages (e.g. cart reminders), which may be automated or AI-generated, to the mobile number provided at opt-in from RKGuns. Only U.S. mobile numbers are eligible to participate. Reply with your birthday MM/DD/YYYY to verify age of 21+ in order to receive texts. Consent is not a condition of purchase. Msg frequency may vary. Msg & data rates may apply. Reply HELP for help and STOP to cancel. See Terms and Conditions & Privacy Policy.

