Springfield M1A Standard Issue .308 WIN Desert Flat Dark Earth Rifle 22" 10+1RD MA9120CA (California Compliant)
In stock
- SKU :
- 1794003098
- Color :
- Desert Flat Dark Earth
- FDE Composite Stock: The composite FDE stock of the M1A Standard Issue rifle is rugged, stable, and comfortable.
- Military Aperture Rear Sight: The military aperture rear sight on the M1A Standard Issue FDE CA Compliant rifle is the most effective in the world.
- CA Compliant Muzzle Brake: The M1A Standard Issue rifle includes a carefully crafted California-compliant muzzle brake that remains both effective and legal for West Coast shooters.
- Front Sight: National Match .062" Blade
- Rear Sight: Military .0690 Aperture, MOA Adj. for Windage & Elevation
- 6-Groove Barrel
- Twist Rate: 1:11" RH
- Includes (1) 10rd Magazine
| SKU | 1794003098 |
|---|---|
| UPC | 706397900113 |
| Color | Desert Flat Dark Earth |
| Condition | New in Box |
| Finish | Desert Flat Dark Earth |
| Safety | Manual |
| Trigger | 2-Stage |
| Grip | Standard |
| Stock | Desert FDE Composite |
| Weight | 8.5lbs |
| Sights | Front: Blade l Rear: Aperture |
| Length | 44.33" |
| Barrel Twist | 1:11 |
| Barrel Length | 22" |
| Magazines Included | 1 |
| Capacity | 10+1 |
| Action | Semi-Automatic |
| Caliber | .308 Win |
| MPN | MA9120CA |
| Model Name | M1A Standard Issue Desert FDE CA Compliant |
| Brand | Springfield |
RK GUNS NEWSLETTER
RK GUNS TEXT ALERTS
BE THE FIRST TO KNOW ABOUT HOT DEALS, SPECIAL OFFERS & NEW GUNS!
TEXT RKGUNS TO 223556
By texting the keyword, you agree to receive recurring marketing text messages (e.g. cart reminders), which may be automated or AI-generated, to the mobile number provided at opt-in from RKGuns. Only U.S. mobile numbers are eligible to participate. Reply with your birthday MM/DD/YYYY to verify age of 21+ in order to receive texts. Consent is not a condition of purchase. Msg frequency may vary. Msg & data rates may apply. Reply HELP for help and STOP to cancel. See Terms and Conditions & Privacy Policy.

