Springfield Echelon 9mm U-Notch Pistol 4.5" 10+1RD EC9459BLC-U
In stock
- SKU :
- 2023012764
- Color :
- Black
- Central Operating Group
- Tritium U-Dot Sights
- Variable Interface System
- Captive Recoil System
- Fully Ambidextrous
- Optics Ready
- Twist Rate: 1:10"
- Includes (2) 10rd Magazines
| SKU | 2023012764 |
|---|---|
| UPC | 706397970246 |
| Brand | Springfield |
| Model Name | Echelon U-Notch Low Capacity |
| MPN | EC9459BLC-U |
| Caliber | 9mm |
| Class | Full-size |
| Action | Striker Fire |
| Capacity | 10+1 |
| Magazines Included | 2 |
| Barrel Length | 4.5" |
| Length | 8" |
| Weight | 1.5lbs |
| Sights | Front: Tritium/Luminescent l Rear: Tactical Rack U-Dot |
| Grip | Standard |
| Trigger | Standard |
| Safety | No Manual |
| Finish | Black Melonite |
| Condition | New in Box |
| Color | Black |
RK GUNS NEWSLETTER
RK GUNS TEXT ALERTS
BE THE FIRST TO KNOW ABOUT HOT DEALS, SPECIAL OFFERS & NEW GUNS!
TEXT RKGUNS TO 223556
By texting the keyword, you agree to receive recurring marketing text messages (e.g. cart reminders), which may be automated or AI-generated, to the mobile number provided at opt-in from RKGuns. Only U.S. mobile numbers are eligible to participate. Reply with your birthday MM/DD/YYYY to verify age of 21+ in order to receive texts. Consent is not a condition of purchase. Msg frequency may vary. Msg & data rates may apply. Reply HELP for help and STOP to cancel. See Terms and Conditions & Privacy Policy.

