Springfield 1911 Mil-Spec .45 ACP Pistol 5" 7+1RD PB9108LCA (California Compliant)
In stock
- SKU :
- 1794000279
- Color :
- Gray
- Forged Frame and Slide: The forged carbon steel frame and slide are finished in a deep gray parkerized finish reminiscent of classic G.I. 1911 pistols.
- Match Grade Barrel: Utilitarian G.I. features are enhanced by a standard-length 5" stainless steel match grade barrel.
- Crossed Cannon Cocobolo Grips: Wooden cocobolo grips featuring the classic Springfield Armory logo perfectly complement the 1911 Mil-Spec's rugged ambience.
- Recoil System: GI Style
- Serrated Slide
- GI Standard Spurred Hammer
- Twist Rate: 1:16" RH
- Trigger Pull Weight: 4.8lbs
- Includes (2) 7rd Magazines
| SKU | 1794000279 |
|---|---|
| UPC | 706397913120 |
| Brand | Springfield |
| Model Name | 1911 Mil-Spec CA Compliant |
| MPN | PB9108LCA |
| Caliber | .45 Auto |
| Class | Compact |
| Action | Single Action Only |
| Capacity | 7+1 |
| Magazines Included | 2 |
| Barrel Length | 5" |
| Length | 8.6" |
| Weight | 2.4lbs |
| Sights | Fixed Combat, 3-Dot |
| Grip | Crossed Cannons Cocobolo |
| Trigger | Standard |
| Safety | Manual & Grip |
| Finish | Gray Parkerized Carbon Steel |
| Condition | New in Box |
| Color | Gray |
RK GUNS NEWSLETTER
RK GUNS TEXT ALERTS
BE THE FIRST TO KNOW ABOUT HOT DEALS, SPECIAL OFFERS & NEW GUNS!
TEXT RKGUNS TO 223556
By texting the keyword, you agree to receive recurring marketing text messages (e.g. cart reminders), which may be automated or AI-generated, to the mobile number provided at opt-in from RKGuns. Only U.S. mobile numbers are eligible to participate. Reply with your birthday MM/DD/YYYY to verify age of 21+ in order to receive texts. Consent is not a condition of purchase. Msg frequency may vary. Msg & data rates may apply. Reply HELP for help and STOP to cancel. See Terms and Conditions & Privacy Policy.

