Smith & Wesson Performance Center M&P Shield EZ 9mm Handgun 8+1 3.8" 13223
In stock
- SKU :
- 3458635
• Ported barrel to reduce muzzle flip
• Lightening cuts in slide for reduced weight
• PC flat face, black anodized aluminum trigger
• PC enhanced black anodized aluminum grip safety
• PC ported barrel with Armornite® Durable Corrosion Resistant Finish
• Easy to rack slide
• Performance Center action, crisp, lightweight trigger with tactile and audible trigger reset
• HI-VIZ® Litewave H3™ Tritium/Litepipe Sights
• Tactile loaded chamber indicator (TLCI) - see and feel if there is a round in the chamber
• Picatinny-style rail
• Two easy-to-load, 8-round magazines
Also includes:
Performance Center® Branded Cleaning Kit
• Collapsible Cleaning Rod with Rotating T-Handle
• 10 Cotton Cleaning Patches
• Nylon Cleaning Brush
• Bronze Bore Brushes and Nylon Jags (22 cal, 9mm/357/38 cal, 40/10mm cal, 45 cal)
• Nylon Slotted Tips
ALL BACKED BY OUR SMITH & WESSON LIFETIME SERVICE POLICY.
| SKU | 3458635 |
|---|---|
| UPC | 022188883879 |
| Brand | Smith & Wesson |
| Model Name | M&P Shield EZ |
| MPN | 13223 |
| Caliber | 9mm |
| Class | Compact |
| Action | Semi-Auto Striker Fire |
| Capacity | 8+1 |
| Magazines Included | 2 |
| Barrel Length | 3.8" |
| Length | 7" |
| Weight | 23.2oz |
| Sights | Tritium Hi-Viz 3-Dot |
| Grip | Standard |
| Trigger | Standard |
| Safety | Manual Thumb |
| Finish | Black |
| Condition | New in Box |
RK GUNS NEWSLETTER
RK GUNS TEXT ALERTS
BE THE FIRST TO KNOW ABOUT HOT DEALS, SPECIAL OFFERS & NEW GUNS!
TEXT RKGUNS TO 223556
By texting the keyword, you agree to receive recurring marketing text messages (e.g. cart reminders), which may be automated or AI-generated, to the mobile number provided at opt-in from RKGuns. Only U.S. mobile numbers are eligible to participate. Reply with your birthday MM/DD/YYYY to verify age of 21+ in order to receive texts. Consent is not a condition of purchase. Msg frequency may vary. Msg & data rates may apply. Reply HELP for help and STOP to cancel. See Terms and Conditions & Privacy Policy.

