Smith & Wesson M&P FPC Series 40 S&W Blowback 16.25" 15/20 RD Rifle 13782
In stock
- SKU :
- 2025000538
Smith & Wesson®'s M&P FPC features a slim and compact design that allows it to be stowed away and accessible when needed. Inspired by our M&P handguns, the M&P FPC has a familiar grip and trigger, is compatible with our M&P® 40 S&W full-size and compact magazines, has the ability to store additional magazines with its in-stock storage, and features M-LOK® slots in the forend to mount accessories.
Product Features:
- Compact, folding design.
- Optics-ready.
- Integrated recoil buffer system.
- Reversible magazine catch.
- 30 3/8" unfolded length to 16 3/8" folded.
- 9/16-24 threaded muzzle with thread protector.
- Flat-face trigger with crisp break.
- Compatible with M&P® Pistol double-stack magazines.
- In-stock magazine storage w/quick-release tab system.
- Horizontal folding mechanism with locking latch.
- Horizontal folding design doesn’t interfere with top-mounted optics (optics sold separately).
- M-LOK® slots on handguard with Picatinny-style rail on top.
- Charging slide/handle doubles as retainer when folded.
- Ships with (one) 15-round magazine and (two) 20-round magazines.
- Carrying bag with additional storage and Velcro® straps.
| SKU | 2025000538 |
|---|---|
| UPC | 022188898422 |
| Condition | New in Box |
| Finish | Black |
| Safety | Cross-Bolt |
| Trigger | Standard |
| Grip | Polymer |
| Stock | FPC |
| Weight | 5 lbs |
| Sights | None |
| Length | 30.4" |
| Barrel Length | 16.25" |
| Capacity | 15/20 RD |
| Action | Blowback |
| Caliber | 40 S&W |
| MPN | 13782 |
| Model Name | M&P FPC Series |
| Brand | Smith & Wesson |
RK GUNS NEWSLETTER
RK GUNS TEXT ALERTS
BE THE FIRST TO KNOW ABOUT HOT DEALS, SPECIAL OFFERS & NEW GUNS!
TEXT RKGUNS TO 223556
By texting the keyword, you agree to receive recurring marketing text messages (e.g. cart reminders), which may be automated or AI-generated, to the mobile number provided at opt-in from RKGuns. Only U.S. mobile numbers are eligible to participate. Reply with your birthday MM/DD/YYYY to verify age of 21+ in order to receive texts. Consent is not a condition of purchase. Msg frequency may vary. Msg & data rates may apply. Reply HELP for help and STOP to cancel. See Terms and Conditions & Privacy Policy.

