Savage Arms 64 FV-SR .22LR Rifle 16.5" 10+1 45110
Out of stock
- SKU :
- 1794004238
Ten rounds have never been so much fun. The Model 64 FV-SR combines Savage's legendary accuracy with a reliable straight-blowback semi-automatic action fed by a detachable 10-round box magazine. The 16.5-inch heavy barrel is fluted, threaded and button rifled for the utmost accuracy. The rifle also features a rugged, matte black synthetic stock and one-piece scope rail.
- Reliable, semi-automatic 22 LR
- Threaded, fluted, 16.5-inch heavy barrel
- Synthetic stock
- 10-round detachable box magazine
- One-piece scope rail
- Straight blowback action
| SKU | 1794004238 |
|---|---|
| UPC | 062654451102 |
| Condition | New in Box |
| Finish | Black Matte |
| Safety | Manual |
| Trigger | Standard |
| Grip | Standard |
| Stock | Black Synthetic |
| Weight | 5.5lbs |
| Sights | Optic Ready Rail |
| Length | 38.125" |
| Barrel Twist | 1:16 |
| Barrel Length | 16.5" |
| Magazines Included | 1 |
| Capacity | 10+1 |
| Action | Semi-Automatic |
| Caliber | .22 LR |
| MPN | 45110 |
| Model Name | 64 |
| Brand | Savage Arms |
RK GUNS NEWSLETTER
RK GUNS TEXT ALERTS
BE THE FIRST TO KNOW ABOUT HOT DEALS, SPECIAL OFFERS & NEW GUNS!
TEXT RKGUNS TO 223556
By texting the keyword, you agree to receive recurring marketing text messages (e.g. cart reminders), which may be automated or AI-generated, to the mobile number provided at opt-in from RKGuns. Only U.S. mobile numbers are eligible to participate. Reply with your birthday MM/DD/YYYY to verify age of 21+ in order to receive texts. Consent is not a condition of purchase. Msg frequency may vary. Msg & data rates may apply. Reply HELP for help and STOP to cancel. See Terms and Conditions & Privacy Policy.

