Savage Arms 555 E O/U 12ga Shotgun 28" 22592
In stock
- SKU :
- 1794001226
We've dovetailed performance and value in the Stevens 555 E. Its light aluminum receiver is scaled to gauge and incorporates a steel insert that reinforces the breech, minimizing weight and maximizing strength. The fast-handling over-and-under boats upgrades including an Imperial walnut stock and fore-end, auto shell ejector and laser-engraved filigree ornament receiver. Standard features include a manual safety and a single, selective mechanical trigger—all at a price that's unmatched among comparable shotguns.
FEATURES
- Auto ejector
- Imperial walnut stock
- Laser-engraved filigree ornament
- Includes Full, Improved Modified, Modified, Improved Cylinder, and Cylinder chokes tubes
- Lightweight aluminum receiver
- Single selective mechanical triggers
- Chrome-lined barrels
- Tang-mounted safety
| SKU | 1794001226 |
|---|---|
| UPC | 011356225924 |
| Brand | Savage Arms |
| Model Name | 555 |
| MPN | 22592 |
| Gauge | 12 |
| Action | Break Action |
| Capacity | 2 |
| Barrel Length | 28" |
| Length | 45.28" |
| Weight | 6.5lbs |
| Sights | Bead |
| Stock | Turkish Walnut |
| Grip | Standard |
| Trigger | Standard |
| Safety | Manual |
| Finish | Semi-Gloss |
| Condition | New in Box |
RK GUNS NEWSLETTER
RK GUNS TEXT ALERTS
BE THE FIRST TO KNOW ABOUT HOT DEALS, SPECIAL OFFERS & NEW GUNS!
TEXT RKGUNS TO 223556
By texting the keyword, you agree to receive recurring marketing text messages (e.g. cart reminders), which may be automated or AI-generated, to the mobile number provided at opt-in from RKGuns. Only U.S. mobile numbers are eligible to participate. Reply with your birthday MM/DD/YYYY to verify age of 21+ in order to receive texts. Consent is not a condition of purchase. Msg frequency may vary. Msg & data rates may apply. Reply HELP for help and STOP to cancel. See Terms and Conditions & Privacy Policy.

