Savage Arms 110 Apex Hunter XP Black Left Handed Rifle 22" 2RD with 3-9x40MM 58015
Out of stock
- SKU :
- 2023006524
- Color :
- Black
The complete package is finally here. The Apex Hunter XP Left Hand pairs a Model 110 rifle with a 3-9x40mm Vortex® Crossfire II scope that comes mounted, bore-sighted and ready to hunt. The platform provides accuracy and adjustability like no other package rifle thanks to the Savage® AccuTrigger™, thread-in headspacing, floating bolt head and precision button-rifled barrel. Plus, its length-of-pull can be easily adjusted to fit any hunter for better comfort and consistency. The Crossfire II’s Dead-Hold BDC reticle makes it easy to place accurate shots at extended range, and the optic is securely mounted to a one-piece EGW 0 MOA rail.
Product Features:
- Redesigned Model 110 rifle
- 3-9x40mm Vortex Crossfire II scope, mounted and bore-sighted
- Dead-Hold BDC reticle’s hashmark design reduces guesswork on holdover and windage
- Vortex Hunter medium rings and one-piece EGW 0 MOA rail
- User-adjustable AccuTrigger
- Adjustable length-of-pull
- Modern ergonomics
- Detachable box magazine
- Left-hand model
- Length Of Pull: 12.75-13.75"
| SKU | 2023006524 |
|---|---|
| UPC | 011356580153 |
| Color | Black |
| Condition | New in Box |
| Finish | Matte Black |
| Safety | Three Position Top Tang |
| Trigger | Standard |
| Grip | Standard |
| Stock | Sporter Synthetic Matte Black |
| Weight | 7.82lbs |
| Sights | 3-9x40mm Vortex Crossfire II scope |
| Length | 43" |
| Barrel Twist | 1:8 |
| Barrel Length | 22" |
| Magazines Included | 1 |
| Capacity | 2RD |
| Action | Bolt-Action |
| Caliber | 7MM PRC |
| MPN | 58015 |
| Model Name | 110 Apex Hunter XP Left Handed |
| Brand | Savage Arms |
RK GUNS NEWSLETTER
RK GUNS TEXT ALERTS
BE THE FIRST TO KNOW ABOUT HOT DEALS, SPECIAL OFFERS & NEW GUNS!
TEXT RKGUNS TO 223556
By texting the keyword, you agree to receive recurring marketing text messages (e.g. cart reminders), which may be automated or AI-generated, to the mobile number provided at opt-in from RKGuns. Only U.S. mobile numbers are eligible to participate. Reply with your birthday MM/DD/YYYY to verify age of 21+ in order to receive texts. Consent is not a condition of purchase. Msg frequency may vary. Msg & data rates may apply. Reply HELP for help and STOP to cancel. See Terms and Conditions & Privacy Policy.

