Ruger SR1911 .45 Auto Full-size Pistol 6711
Out of stock
- SKU :
- 178230025
| SKU | 178230025 |
|---|---|
| UPC | 736676067114 |
| Brand | Ruger |
| Model Name | SR1911 |
| MPN | 6711 |
| Caliber | .45 Auto |
| Class | Full-size |
| Action | Single Action / Double Action |
| Capacity | 7+1 |
| Barrel Length | 4.25" |
| Length | 7.75" |
| Weight | 29.3 oz |
| Sights | Novak 3-Dot Adj RS/Fixed FS |
| Grip | Standard |
| Trigger | Skeletonized |
| Safety | Thumb, Grip |
| Finish | Stainless Steel Slide |
| Condition | New in Box |
RK GUNS NEWSLETTER
RK GUNS TEXT ALERTS
BE THE FIRST TO KNOW ABOUT HOT DEALS, SPECIAL OFFERS & NEW GUNS!
TEXT RKGUNS TO 223556
By texting the keyword, you agree to receive recurring marketing text messages (e.g. cart reminders), which may be automated or AI-generated, to the mobile number provided at opt-in from RKGuns. Only U.S. mobile numbers are eligible to participate. Reply with your birthday MM/DD/YYYY to verify age of 21+ in order to receive texts. Consent is not a condition of purchase. Msg frequency may vary. Msg & data rates may apply. Reply HELP for help and STOP to cancel. See Terms and Conditions & Privacy Policy.

