Ruger Mini-14 Ranch 5.56NATO Rifle 5+1 18.5" 5855
Out of stock
- SKU :
- 23782937
-
Simple, rugged, Garand-style action with breech bolt locking system, a fixed-piston gas system and self-cleaning moving gas cylinder gives unparalleled reliability under harsh operating conditions.
-
Cold hammer-forged barrel results in ultra-precise rifling that provides exceptional accuracy and longevity.
-
Integral scope mounts, machined directly on the solid steel receiver, provide a stable mounting surface for included scope rings, eliminating a potential source of looseness and inaccuracy in the field.
-
Accurate sighting system with ghost ring rear aperture sight and a non-glare, protected blade front sight.
-
Receiver is drilled and tapped for mounting the included Picatinny rail.
-
Also includes: two magazines; Picatinny rail; scope rings.
| SKU | 23782937 |
|---|---|
| UPC | 736676058556 |
| Condition | New in Box |
| Finish | Blued |
| Safety | Manual |
| Trigger | Standard |
| Grip | Standard |
| Stock | Synthetic Black |
| Weight | 6.7lbs |
| Sights | Front Blade; Rear Adjustable |
| Length | 37.5" |
| Barrel Twist | 1:9 |
| Barrel Length | 18.5" |
| Magazines Included | 2 |
| Capacity | 5+1 |
| Action | Semi-Auto |
| Caliber | 5.56mm NATO |
| MPN | 5855 |
| Model Name | Mini-14 |
| Brand | Ruger |
RK GUNS NEWSLETTER
RK GUNS TEXT ALERTS
BE THE FIRST TO KNOW ABOUT HOT DEALS, SPECIAL OFFERS & NEW GUNS!
TEXT RKGUNS TO 223556
By texting the keyword, you agree to receive recurring marketing text messages (e.g. cart reminders), which may be automated or AI-generated, to the mobile number provided at opt-in from RKGuns. Only U.S. mobile numbers are eligible to participate. Reply with your birthday MM/DD/YYYY to verify age of 21+ in order to receive texts. Consent is not a condition of purchase. Msg frequency may vary. Msg & data rates may apply. Reply HELP for help and STOP to cancel. See Terms and Conditions & Privacy Policy.

