Ruger Max-9 Pistol W/ Ruger ReadyDot Micro Reflex Sight 3.2" 10+1/12+1RD 3515
Out of stock
- SKU :
- 2023009635
- Color :
- Black
The Ruger Max-9 is a compact and versatile semi-automatic pistol that has been designed with concealed carry in mind. This firearm features a lightweight polymer frame, a 3.2-inch barrel, and a 12-round flush fit magazine. It also has a textured grip, which provides a secure hold and enhances accuracy. The trigger is smooth and consistent, making it easy to shoot accurately. Additionally, the Max-9 has a co-witness fiber optic front sight and a fixed rear sight, which can be easily customized to your preferred sight picture. Overall, the Ruger Max-9 is a reliable and user-friendly handgun, ideal for personal protection and everyday carry.
Product Features:
- Features a factory-mounted, co-witnessed Ruger® ReadyDot™ micro reflex sight featuring a large 15 MOA red aiming dot. Light-gathering fiber optic automatically adjusts to the light conditions. Waterproof and shock resistant with no batteries or buttons for ultimate reliability.
- Striker-fired with a short, smooth trigger pull, clean break and positive reset.
- Slim, lightweight and compact for personal protection while still providing a capacity of up to 12+1 rounds of 9mm Luger ammunition.
- Rugged construction with through-hardened alloy steel slide; one-piece, precision-machined fire control chassis; and high-performance, glass-filled nylon grip frame.
- Medium-textured grip frame provides a secure and comfortable grip.
- Tritium fiber optic day/night front sight for high visibility and drift adjustable rear sight.
- Safety features include integrated trigger safety, manual safety, internal striker blocker and inspection port that allows for visual confirmation of a loaded or empty chamber.
- Reversible magazine release.
- Also includes: two E-Nickel Teflon® coated magazines and finger grip extension floorplate that can be added to the magazine for comfort and improved grip.
- Grooves: 6
- Twist Rate: 1:10" RH
- Trigger Pull Weight: 5.5lbs
- Includes (1) 10rd Magazine and (1) 12rd Magazine
| SKU | 2023009635 |
|---|---|
| UPC | 736676035151 |
| Brand | Ruger |
| Model Name | Max-9 W/ ReadyDot Sight |
| MPN | 155965 |
| Caliber | 9mm |
| Class | Compact |
| Action | Striker Fire |
| Capacity | 10+1/12+1 |
| Magazines Included | 2 |
| Barrel Length | 3.2" |
| Length | 6" |
| Weight | 1.2lbs |
| Sights | Front: Tritium Fiber Optic l Rear: Drift Adjustable |
| Grip | High-Performance Glass-Filled Nylon |
| Trigger | Standard |
| Safety | Manual Lever |
| Finish | BlackNylon |
| Condition | New in Box |
| Color | Black |
RK GUNS NEWSLETTER
RK GUNS TEXT ALERTS
BE THE FIRST TO KNOW ABOUT HOT DEALS, SPECIAL OFFERS & NEW GUNS!
TEXT RKGUNS TO 223556
By texting the keyword, you agree to receive recurring marketing text messages (e.g. cart reminders), which may be automated or AI-generated, to the mobile number provided at opt-in from RKGuns. Only U.S. mobile numbers are eligible to participate. Reply with your birthday MM/DD/YYYY to verify age of 21+ in order to receive texts. Consent is not a condition of purchase. Msg frequency may vary. Msg & data rates may apply. Reply HELP for help and STOP to cancel. See Terms and Conditions & Privacy Policy.

