Ruger American Pistol 9mm Compact Pistol w/Manual Safety 8639
In stock
- SKU :
- 178740173
The Ruger American Pistol was designed with the toughest standards in mind and built to perform in the harshest conditions. It features a recoil-reducing barrel cam, low-mass slide, low center of gravity and low bore axis. Performance tested for sustained +P ammunition use. The trigger features a short takeup with positive reset.
Features:
- Trigger features a short takeup with positive reset.
- Recoil-reducing barrel cam, low-mass slide, low center of gravity and low bore axis.
- Performance tested for sustained +P ammunition use.
- Genuine Novak LoMount Carry three-dot sights.
- Modular wrap-around grip system for adjusting palm swell and trigger reach.
- Safe, easy takedown with no tools or trigger pull required.
- The ambidextrous slide stop and magazine release allow actuation with either hand.
- Safety features include internal, automatic sear block system, ambidextrous manual safety, integrated trigger safety and no trigger pull required for takedown.
- Also includes - Two nickel-Teflon plated steel magazines (one 12-round and one 17-round with grip extension); small, medium and large grip modules.
- Pre-tensioned striker system features a powerful striker spring for positive ignition without a heavier trigger pull.
- Non-slip surfaces including functional slide serrations and purpose-oriented grip frame texturing for enhanced control.
- MIL-STD-1913 Picatinny rail acts as a mounting point for a wide variety of standard lights, lasers and infra-red illuminators.
| SKU | 178740173 |
|---|---|
| UPC | 736676086399 |
| Brand | Ruger |
| Model Name | American Pistol |
| MPN | 8639 |
| Caliber | 9mm |
| Class | Compact |
| Action | Striker Fire |
| Capacity | 12+1 / 17+1 |
| Barrel Length | 3.55" |
| Length | 6.65" |
| Weight | 28.7 oz. |
| Sights | Genuine Novak LoMount 3-Dot |
| Grip | Ergonomic Wrap-Around Grip Module |
| Trigger | Standard |
| Safety | Ambi-External Manual, Integrated Trigger Safety |
| Finish | Black Nitride |
| Condition | New in Box |
RK GUNS NEWSLETTER
RK GUNS TEXT ALERTS
BE THE FIRST TO KNOW ABOUT HOT DEALS, SPECIAL OFFERS & NEW GUNS!
TEXT RKGUNS TO 223556
By texting the keyword, you agree to receive recurring marketing text messages (e.g. cart reminders), which may be automated or AI-generated, to the mobile number provided at opt-in from RKGuns. Only U.S. mobile numbers are eligible to participate. Reply with your birthday MM/DD/YYYY to verify age of 21+ in order to receive texts. Consent is not a condition of purchase. Msg frequency may vary. Msg & data rates may apply. Reply HELP for help and STOP to cancel. See Terms and Conditions & Privacy Policy.

