Rock Island 51421 GI Standard 45 ACP Caliber Handgun
In stock
- SKU :
- 178230530
- Color :
- Black
The M 1911 GI standard is a great representation of the original US GI combat issue 1911 and is chambered in 45 ACP and built with Rock Island's exacting engineering standards. Fixed, low profile sights and traditional smooth slim design are perfect for quick pull holster use. A durable parkerized finish gives it a tough, smooth, non-reflective surface. Smooth wood grips offer comfort in both feel and design. The 5 barrel offers a balanced weight to assist with the accuracy and recoil that made the original 1911 design famous. True to all Rock Island 1911s, the GI Standard comes with a crisp factory 4- to 6-pound trigger for a great experience right out of the box.
| SKU | 178230530 |
|---|---|
| UPC | 4806015514213 |
| Brand | ARMSCOR |
| Model Name | M1911A1 FS |
| MPN | 51421 |
| Caliber | 45 ACP |
| Class | Full-size |
| Action | SAO |
| Capacity | 8+1 |
| Magazines Included | 1 |
| Barrel Length | 5" |
| Length | 8.54" |
| Weight | 2.5lbs |
| Sights | Fixed |
| Grip | :WOOD |
| Trigger | Standard |
| Safety | Grip |
| Finish | Blued/Black |
| Condition | New in Box |
| Color | Black |
RK GUNS NEWSLETTER
RK GUNS TEXT ALERTS
BE THE FIRST TO KNOW ABOUT HOT DEALS, SPECIAL OFFERS & NEW GUNS!
TEXT RKGUNS TO 223556
By texting the keyword, you agree to receive recurring marketing text messages (e.g. cart reminders), which may be automated or AI-generated, to the mobile number provided at opt-in from RKGuns. Only U.S. mobile numbers are eligible to participate. Reply with your birthday MM/DD/YYYY to verify age of 21+ in order to receive texts. Consent is not a condition of purchase. Msg frequency may vary. Msg & data rates may apply. Reply HELP for help and STOP to cancel. See Terms and Conditions & Privacy Policy.

