Mossberg Patriot Synthetic 450 Bushmaster Rifle 20" 4+1RD 28013
In stock
- SKU :
- 1794003524
- Color :
- Black
Behind every revolution is a Patriot. And these value-rich, bolt-action rifles are no exception. With models to suit any style, the Patriot combines modern innovation with traditional styling. Attractive, accurate, and packed with features, the Mossberg Patriot is built on value and success in the field.
Product Features:
- Short and Long Action Calibers
- Recessed Match Barrel Crown
- Drop Box Magazine
- Patented LBA User-Adjustable Trigger
- Trigger Pull Weight: 2-7lbs
- Threaded Barrel:11/16"x 24 TPI
- Spiral Fluted Bolt
- Weaver Style Bases
- Twist Rate: 1:24" RH
- Length Of Pull: Fixed 13.75
| SKU | 1794003524 |
|---|---|
| UPC | 015813280136 |
| Color | Black |
| Condition | New in Box |
| Finish | Matte Black |
| Safety | Cross-Bolt |
| Trigger | Standard |
| Grip | Adjustable LBA |
| Stock | Synthetic |
| Weight | 6.5lbs |
| Sights | Weaver Style Bases |
| Length | 40.3" |
| Barrel Twist | 1:24 |
| Barrel Length | 20" |
| Capacity | 4+1 |
| Action | Bolt-Action |
| Caliber | 450 Bushmaster |
| MPN | 28013 |
| Model Name | Mossberg Patriot Synthetic |
| Brand | Mossberg |
RK GUNS NEWSLETTER
RK GUNS TEXT ALERTS
BE THE FIRST TO KNOW ABOUT HOT DEALS, SPECIAL OFFERS & NEW GUNS!
TEXT RKGUNS TO 223556
By texting the keyword, you agree to receive recurring marketing text messages (e.g. cart reminders), which may be automated or AI-generated, to the mobile number provided at opt-in from RKGuns. Only U.S. mobile numbers are eligible to participate. Reply with your birthday MM/DD/YYYY to verify age of 21+ in order to receive texts. Consent is not a condition of purchase. Msg frequency may vary. Msg & data rates may apply. Reply HELP for help and STOP to cancel. See Terms and Conditions & Privacy Policy.

