Mossberg 500 Field/Deer Combo 12ga Shotgun 54264
In stock
- SKU :
- 1794000616
All Mossberg 500 models come in an array of stocks, barrels, finishes and combo options that make it the perfect, versatile choice from first time hunters to seasoned veterans alike. The venerable 500 pump action is offered in an incredibly diverse variety of field, waterfowl, turkey, slug, muzzleloading and combo configurations.
Features:
- 12 Gauge
- Wood Stock
- 28 inch Ported Field Barrel
- 24 inch Ported Fully-Rifled Slugster® Barrel with Adjustable Rifle Sights
- LOP: 13.87" Fixed
- Accu-Set Choke(Full, Mod, IC)
- Fully Rifled Bore
- Drilled & Tapped
| SKU | 1794000616 |
|---|---|
| UPC | 015813542647 |
| Brand | Mossberg |
| Model Name | 500 |
| MPN | 54264 |
| Gauge | 12 |
| Chamber | 3" |
| Action | Pump Action |
| Capacity | 5+1 |
| Barrel Length | 24"/28" |
| Length | 47.5" |
| Weight | 7.5lbs |
| Sights | Adjustable Rear/Dual Bead |
| Stock | Wood |
| Grip | Standard |
| Trigger | Standard |
| Safety | Manual Thumb |
| Finish | Blued |
| Condition | New in Box |
RK GUNS NEWSLETTER
RK GUNS TEXT ALERTS
BE THE FIRST TO KNOW ABOUT HOT DEALS, SPECIAL OFFERS & NEW GUNS!
TEXT RKGUNS TO 223556
By texting the keyword, you agree to receive recurring marketing text messages (e.g. cart reminders), which may be automated or AI-generated, to the mobile number provided at opt-in from RKGuns. Only U.S. mobile numbers are eligible to participate. Reply with your birthday MM/DD/YYYY to verify age of 21+ in order to receive texts. Consent is not a condition of purchase. Msg frequency may vary. Msg & data rates may apply. Reply HELP for help and STOP to cancel. See Terms and Conditions & Privacy Policy.

