Mossberg 500 All-Purpose Field 12GA Pump Action Shotgun 28" 5+1RD 50120
In stock
- SKU :
- 17499021
- Color :
- Wood
When it comes to pump-action shotguns, Mossberg and the 500 Series set the standard. Its short cycling time lets you identify and point to a new target quickly and efficiently. And its overall simplicity means higher durability at a lower cost. Without a quesiton, the 500 is the most versatile shotgun platform available on the market! No wonder over 12 million have been sold!
Product Features:
- 28" Vent Rib Barrel W/ Blued Finish
- Individual Dual Extractors
- Steel-to-Steel Lockup
- Twin Action Bars
- Anti-Jam Elevator
- Adapt for Application with 500 Accessory Barrels
- Ambidextrous Safety
- Dual Bead Sights
- Choke: Accu-Set
- Length Of Pull: 13.87"
| SKU | 17499021 |
|---|---|
| UPC | 015813501200 |
| Brand | Mossberg |
| Model Name | Model 500 All-Purpose Field |
| MPN | 50120 |
| Gauge | 12 |
| Chamber | 3" |
| Action | Pump Action |
| Capacity | 5+1 |
| Barrel Length | 28" |
| Length | 47.5" |
| Weight | 7.5 lbs |
| Sights | Dual Bead |
| Stock | Checkered Hardwood |
| Grip | Standard |
| Trigger | Standard |
| Safety | Ambidextrous Tang Safety |
| Finish | Blued |
| Condition | New in Box |
| Color | Wood |
RK GUNS NEWSLETTER
RK GUNS TEXT ALERTS
BE THE FIRST TO KNOW ABOUT HOT DEALS, SPECIAL OFFERS & NEW GUNS!
TEXT RKGUNS TO 223556
By texting the keyword, you agree to receive recurring marketing text messages (e.g. cart reminders), which may be automated or AI-generated, to the mobile number provided at opt-in from RKGuns. Only U.S. mobile numbers are eligible to participate. Reply with your birthday MM/DD/YYYY to verify age of 21+ in order to receive texts. Consent is not a condition of purchase. Msg frequency may vary. Msg & data rates may apply. Reply HELP for help and STOP to cancel. See Terms and Conditions & Privacy Policy.

