MasterPiece Arms Defender 9mm Semi-Automatic Pistol 5.5" 30+1RD 30T
In stock
- SKU :
- 1794000090
- Color :
- Black
MasterPiece Arms strives for total innovation. This Defender 9mm handgun is the traditional top cocking model with a 5.5" threaded barrel, a lever safety selector, 30-round magazine, and a Cerakote finish. It comes with a polymer carrying case. Mag loader is not included.
Product Features:
- Top Cocker
- Thread Size: 1/2 x 28
- Adjustable Front Sight
- Adjustable Rear Sight
- Quick Magazine Release
- American Made
- Ships in Gun Case
- Lifetime Guarantee
- Includes (1) 30rd Polymer Magazine
- Includes (1) Standard Safety Extension
| SKU | 1794000090 |
|---|---|
| UPC | 804879268574 |
| Brand | MasterPiece Arms |
| Model Name | Defender |
| MPN | 30T |
| Caliber | 9mm |
| Class | Compact |
| Action | Semi-Automatic, Blow-Back |
| Capacity | 30+1 |
| Magazines Included | 1 |
| Barrel Length | 5.5" |
| Length | 11.25" |
| Weight | 3.4lbs |
| Sights | Adjustable |
| Grip | Black Aluminum |
| Trigger | Standard |
| Safety | Lever |
| Finish | Black Cerakote |
| Condition | New in Box |
| Color | Black |
RK GUNS NEWSLETTER
RK GUNS TEXT ALERTS
BE THE FIRST TO KNOW ABOUT HOT DEALS, SPECIAL OFFERS & NEW GUNS!
TEXT RKGUNS TO 223556
By texting the keyword, you agree to receive recurring marketing text messages (e.g. cart reminders), which may be automated or AI-generated, to the mobile number provided at opt-in from RKGuns. Only U.S. mobile numbers are eligible to participate. Reply with your birthday MM/DD/YYYY to verify age of 21+ in order to receive texts. Consent is not a condition of purchase. Msg frequency may vary. Msg & data rates may apply. Reply HELP for help and STOP to cancel. See Terms and Conditions & Privacy Policy.

