Marlin 1895 45-70 Gov Rifle 16.1" 5+1 70450
Out of stock
- SKU :
- 2022018293
Based on the same platform as the Marlin 1895 SBL, the Marlin 1895 Trapper boasts a shorter, more maneuverable 16" barrel, offers a bead-blasted, satin stainless finish for low glare in the field and rapid acquisition with the adjustable Skinner Sights receiver-mounted peep sight system. This American-made lever-action rifle was manufactured with great pride and attention to detail. You can expect the same time-honored design as the traditional 1895, combined with Ruger's trusted reputation for producing high-quality, reliable firearms.
Product Features:
- Receiver, lever and trigger guard plate are CNC machined from 416 stainless steel forgings.
- Barrel is made of 410 stainless steel and is cold hammer-forged which results in ultra-precise rifling that provides exceptional accuracy and longevity.
- Threaded barrel, with factory-installed thread protector, has a 11/16"-24 pattern to accommodate a muzzle brake or other barrel accessories.
- Stainless steel components have a satin, non-shiny finish.
- Adjustable Skinner Sights receiver-mounted peep sight is perfect for rapid target acquisition.
- Five-round, tubular magazine with a loading gate located on the receiver.
- Soft-rubber buttpad effectively absorbs recoil.
- Positive, push-button, cross-bolt manual safety and traditional half-cock hammer.
- Reliably feeds a wide range of .45-70 Govt. factory ammunition and bullet types.
- Durable, laminate buttstock and forend remain dimensionally stable in varying weather conditions.
- Sharp checkering provides an excellent grip in all weather conditions.
- Spiral-fluted, nickel-plated bolt aids smooth cycling.
- Oversized lever loop provides clearance for operation with heavy gloves.
- Slimmed-down forend for an attractive look and comfortable feel.
- Also includes: Sling swivel studs, offset hammer spur.
| SKU | 2022018293 |
|---|---|
| UPC | 736676704507 |
| Condition | New in Box |
| Finish | Satin Stainless |
| Safety | Crossbolt |
| Trigger | Standard |
| Grip | Standard |
| Stock | Black Laminate |
| Weight | 7.1 lbs. |
| Sights | Adjustable Front & Rear |
| Length | 34.25" |
| Barrel Twist | 1:20" RH |
| Barrel Length | 16.1" |
| Capacity | 5+1 |
| Action | Lever |
| Caliber | .45-70 Government |
| MPN | 70450 |
| Model Name | 1895 |
| Brand | Marlin Firearms |
RK GUNS NEWSLETTER
RK GUNS TEXT ALERTS
BE THE FIRST TO KNOW ABOUT HOT DEALS, SPECIAL OFFERS & NEW GUNS!
TEXT RKGUNS TO 223556
By texting the keyword, you agree to receive recurring marketing text messages (e.g. cart reminders), which may be automated or AI-generated, to the mobile number provided at opt-in from RKGuns. Only U.S. mobile numbers are eligible to participate. Reply with your birthday MM/DD/YYYY to verify age of 21+ in order to receive texts. Consent is not a condition of purchase. Msg frequency may vary. Msg & data rates may apply. Reply HELP for help and STOP to cancel. See Terms and Conditions & Privacy Policy.

