Magnum Research Desert Eagle Mark XIX .44Mag Pistol DE44
In stock
- SKU :
- 178700480
After 25 years of being accessorized, customized and re-imagined in countless movies, television shows and video games, the Desert Eagle® Pistol has emerged as a pop-culture icon. You can customize your Desert Eagle Pistol with a variety of impressive finishes to add your own distinctive twist to this timeless firearm. All models feature a full picatinny style accessory rail on the barrel from the end of the chamber to right behind the front sight and standard ambidextrous safeties.
The Mark XIX Desert Eagle is a gas-operated, semi-automatic pistol with a 7 round capacity in .50 AE and 8 round capacity in .44 Magnum. The gun measures 10.75” in length with a 6” barrel, or 14.75” in a 10” barrel available in black as an aftermarket item. Width is 1.25”, height 6.25” and the weight with an empty magazine is approximately 72 ounces. It has a trigger reach of 2.75” and a sight radius of 8.5” with the 6” barrel. The construction of the Mark XIX Desert Eagle utilizes the latest CNC machine technology providing exacting specifications with tight tolerances creating a work of art in a precision firearm. The grip is anatomically formed and provides an ideal hand seating angle for two-handed shooting allowing for comfortable, rapid and accurate firing. The picatinny style accessory rail easily allows for aftermarket optics and scope rings.
| SKU | 178700480 |
|---|---|
| UPC | 761226022756 |
| Brand | Magnum Research |
| Model Name | Desert Eagle |
| MPN | DE44 |
| Caliber | .44 Magnum |
| Class | Full-size |
| Action | Semi-Automatic |
| Capacity | 8+1 |
| Magazines Included | 1 |
| Barrel Length | 6" |
| Length | 10.75" |
| Weight | 6.41lbs |
| Sights | Combat Type, Fixed |
| Grip | Standard |
| Trigger | Standard |
| Safety | Manual |
| Finish | Black Oxide |
| Condition | New in Box |
RK GUNS NEWSLETTER
RK GUNS TEXT ALERTS
BE THE FIRST TO KNOW ABOUT HOT DEALS, SPECIAL OFFERS & NEW GUNS!
TEXT RKGUNS TO 223556
By texting the keyword, you agree to receive recurring marketing text messages (e.g. cart reminders), which may be automated or AI-generated, to the mobile number provided at opt-in from RKGuns. Only U.S. mobile numbers are eligible to participate. Reply with your birthday MM/DD/YYYY to verify age of 21+ in order to receive texts. Consent is not a condition of purchase. Msg frequency may vary. Msg & data rates may apply. Reply HELP for help and STOP to cancel. See Terms and Conditions & Privacy Policy.

