Kel-Tec Sub-2000 GLK17 Gen 2 9mm Semi-Automatic Rifle 16.1" 17+1RD SUB-2K9G17
Out of stock
- SKU :
- 175950343121
- Color :
- Black
Caution: Do Not Use Aluminum Cased Ammo!!
The semi-auto KelTec Sub-2000 was created to be the most convenient pistol caliber rifle available. It is adjustable with a 3-position stock adding about 5/8in per slot and folds in half to 16.25″ x 7″ for easy storage or aid in concealment. The KelTec Sub-2000 comes in many popular handgun magazine configurations, but this one comes with a Glock G17 magwell. No tools are necessary for disassembly with the Sub-2000. This platform is ideal for backpacking trips and situations where you need all the available space for storage or when weight is crucial element in your loadout.
Product Features:
- Uses Glk G17 Mags
- Folds in Half for Transportation
- Picatinny Rails on top and bottom
- Twist Rate: 1:10
- Trigger Pull Weight: 9.5lbs
- Threaded Barrel: 1/2"-28
- Includes (1) 17rd Magazine
| SKU | 175950343121 |
|---|---|
| UPC | 640832004182 |
| Color | Black |
| Condition | New in Box |
| Finish | Black |
| Safety | Manual, Push Bolt-Type |
| Trigger | Standard |
| Grip | Standard |
| Stock | Synthetic Black |
| Weight | 4.3 lbs. |
| Sights | Open Sights |
| Length | 16.1" Closed, 30" Open |
| Barrel Twist | 1:10 |
| Barrel Length | 16.1" |
| Magazines Included | 1 |
| Capacity | 17+1 |
| Action | Semi-Automatic |
| Caliber | 9mm |
| MPN | KT2K9BGLK17 |
| Model Name | Sub-2000 Rifle (GLK-G17) |
| Brand | Kel-Tec |
RK GUNS NEWSLETTER
RK GUNS TEXT ALERTS
BE THE FIRST TO KNOW ABOUT HOT DEALS, SPECIAL OFFERS & NEW GUNS!
TEXT RKGUNS TO 223556
By texting the keyword, you agree to receive recurring marketing text messages (e.g. cart reminders), which may be automated or AI-generated, to the mobile number provided at opt-in from RKGuns. Only U.S. mobile numbers are eligible to participate. Reply with your birthday MM/DD/YYYY to verify age of 21+ in order to receive texts. Consent is not a condition of purchase. Msg frequency may vary. Msg & data rates may apply. Reply HELP for help and STOP to cancel. See Terms and Conditions & Privacy Policy.

