Hi-Point YC9 9mm Threaded Barrel Pistol 4.1" 10+1RD YC9
In stock
- SKU :
- 2023019475
- Color :
- Black
- 4.12" Threaded Steel Barrel
- High-Impact Polymer Frame W/ Black Powder Coat Finish
- Aggressive Styled Slide Design & Serrations
- Free Extra Rear Peep Sight
- Free Trigger Lock
- Quick On-Off Manual Safety
- +P Rated
- High-Impact Grips
- 3-Dot, Fully Adjustable Sights
- Last Round Lock Open
- Magazine Disconnect Safety
- 1913 Picatinny Accessory Rail
- 1/2x28" TPI
- Includes (1) 10rd Magazine
| SKU | 2023019475 |
|---|---|
| UPC | 752334900616 |
| Brand | Hi-Point |
| Model Name | Yeet Cannon |
| MPN | YC9 |
| Caliber | 9mm |
| Class | Compact |
| Action | Semi-Automatic |
| Capacity | 10+1 |
| Magazines Included | 1 |
| Barrel Length | 4.1" |
| Length | 7.6" |
| Weight | 2.1lbs |
| Sights | 3-Dot Fully Adjustable |
| Grip | Standard |
| Trigger | Standard |
| Safety | Manual |
| Finish | Black Powder Coat |
| Condition | New in Box |
| Color | Black |
RK GUNS NEWSLETTER
RK GUNS TEXT ALERTS
BE THE FIRST TO KNOW ABOUT HOT DEALS, SPECIAL OFFERS & NEW GUNS!
TEXT RKGUNS TO 223556
By texting the keyword, you agree to receive recurring marketing text messages (e.g. cart reminders), which may be automated or AI-generated, to the mobile number provided at opt-in from RKGuns. Only U.S. mobile numbers are eligible to participate. Reply with your birthday MM/DD/YYYY to verify age of 21+ in order to receive texts. Consent is not a condition of purchase. Msg frequency may vary. Msg & data rates may apply. Reply HELP for help and STOP to cancel. See Terms and Conditions & Privacy Policy.

