Dickinson Commando 12GA Pump Action Shotgun 18.5" 5+1RD XX3DM-18
Out of stock
- SKU :
- 24127090
Dickinson® Shotguns are specifically engineered to utilize as few mechanical parts as possible, and less moving parts means reliable operation when you need it most. The Dickinson® Commando XX3D Tactical Shotgun features a 18" barrel for ultimate maneuverability making it perfect for home defense. It also features a unique and really cool looking muzzle brake to help minimize recoil.
The Shotgun comes equipped with a tactical synthetic stock that features molded-in storage slots to accommodate 5 extra shells. A ghost ring rear sight delivers lightning-fast target acquisition while leaving your objective in clear focus, and a Picatinny rail atop the receiver and on the forend is ideal for mounting accessories. This fine shotgun is finished off with a highly resilient marine finish. This shotgun is the total package, and at a price that won't break the bank.
- 18" barrel with removable muzzle brake
- Highly resilient ultra durabel marine finish
- Synthetic stock with shell holders
- Thick recoil pad for comfort
- Finger groove pistol grip
- Ghost ring rear sight
- Picatinny rails on top of receiver and on forend
- Heat shield included
- Fixed cylinder bore
| SKU | 24127090 |
|---|---|
| UPC | 687748696995 |
| Brand | Dickinson Arms |
| Model Name | Commando |
| MPN | DICXX3D |
| Gauge | 12 |
| Chamber | 3" |
| Action | Pump Action |
| Capacity | 5+1 |
| Barrel Length | 18.5" |
| Length | 38" |
| Sights | Ghost Ring |
| Stock | Pistol Grip |
| Grip | Standard |
| Trigger | Standard |
| Safety | Manual |
| Finish | Silver Marinecote |
| Condition | New in Box |
RK GUNS NEWSLETTER
RK GUNS TEXT ALERTS
BE THE FIRST TO KNOW ABOUT HOT DEALS, SPECIAL OFFERS & NEW GUNS!
TEXT RKGUNS TO 223556
By texting the keyword, you agree to receive recurring marketing text messages (e.g. cart reminders), which may be automated or AI-generated, to the mobile number provided at opt-in from RKGuns. Only U.S. mobile numbers are eligible to participate. Reply with your birthday MM/DD/YYYY to verify age of 21+ in order to receive texts. Consent is not a condition of purchase. Msg frequency may vary. Msg & data rates may apply. Reply HELP for help and STOP to cancel. See Terms and Conditions & Privacy Policy.

