Century Arms VSKA 7.62x39mm AK-47 Semi-Automatic Rifle 16.3" 30+1RD - RI4335-N
Out of stock
- SKU :
- 25057019
- Color :
- Black/Hardwood
Century Arms's heavy duty AK rifle, the VSKA (vis-kuh) has been re-engineered with critical components using machined S7 tool steel. The VSKA rifle features a bolt carrier, front trunnion, and feed ramp machined from S7 tool steel and specially heat treated for maximum durability. The front trunnion and bolt are machined from billet and exceeded the durability goals for the project. Additionally, the VSKA features a carburized 4140 steel bolt, a chrome-moly 4150 barrel, and sports the RAK-1 Enhanced Trigger Group for an impressive trigger pull.
Product Features:
- 16.3" Chromoly Steel Barrel
- Chevron Muzzle Brake
- Adjustable Sights
- Gas Piston Operating System
- Black Phosphate Receiver
- Redwood Stock
- Rak-1 Enhanced Trigger Group
- Black Polymer Grips
- Safety Lever
- Includes (1) 30rd US Palm Magazine
| SKU | 25057019 |
|---|---|
| UPC | 787450721784 |
| Color | Black/Hardwood |
| Condition | New in Box |
| Finish | Redwood and Black Phosphate |
| Safety | Lever |
| Trigger | RAK-1 Enhanced Trigger Group |
| Grip | Black Polymer |
| Stock | Russian Red Maple Wood |
| Weight | 7.8lbs |
| Sights | Adjustable |
| Length | 37.3" |
| Barrel Twist | 1:10" |
| Barrel Length | 16.3" |
| Magazines Included | 1 |
| Capacity | 30+1 |
| Action | Semi-Automatic |
| Caliber | 7.62x39mm |
| MPN | RI4335N |
| Model Name | VSKA |
| Brand | Century International Arms |
RK GUNS NEWSLETTER
RK GUNS TEXT ALERTS
BE THE FIRST TO KNOW ABOUT HOT DEALS, SPECIAL OFFERS & NEW GUNS!
TEXT RKGUNS TO 223556
By texting the keyword, you agree to receive recurring marketing text messages (e.g. cart reminders), which may be automated or AI-generated, to the mobile number provided at opt-in from RKGuns. Only U.S. mobile numbers are eligible to participate. Reply with your birthday MM/DD/YYYY to verify age of 21+ in order to receive texts. Consent is not a condition of purchase. Msg frequency may vary. Msg & data rates may apply. Reply HELP for help and STOP to cancel. See Terms and Conditions & Privacy Policy.

