Bond Arms Texan Handgun .45LC/.410ga 6" BATX
Out of stock
- SKU :
- 1794001031
Featuring a 6″ .410/.45 Colt barrel, the Bond Arms Texan is sure to impress! An extended rosewood grip features an outline of the state of Texas with a star as well as snakes criss-crossing at the bottom. The 6″ double-barrel is chambered to handle up to 3” .410 shot shells and .45 Colt.
Features:
- Stainless steel double-barrel and frame
- Compatible with all standard Bond Arms barrels
- Patented rebounding hammer
- Retracting firing pins
- Cross-bolt safety
- Spring-loaded, cammed locking lever
- Automatic spent casing extractor
| SKU | 1794001031 |
|---|---|
| UPC | 855959005367 |
| Brand | Bond Arms |
| Model Name | Texan |
| MPN | BATX |
| Caliber | .45 LC/.410 GA |
| Class | Compact |
| Action | Single Action |
| Capacity | 2 |
| Barrel Length | 6" |
| Length | 8.125" |
| Weight | 27oz |
| Sights | Fixed/Blade |
| Grip | Standard |
| Trigger | Standard |
| Finish | Stainless Steel |
| Condition | New in Box |
RK GUNS NEWSLETTER
RK GUNS TEXT ALERTS
BE THE FIRST TO KNOW ABOUT HOT DEALS, SPECIAL OFFERS & NEW GUNS!
TEXT RKGUNS TO 223556
By texting the keyword, you agree to receive recurring marketing text messages (e.g. cart reminders), which may be automated or AI-generated, to the mobile number provided at opt-in from RKGuns. Only U.S. mobile numbers are eligible to participate. Reply with your birthday MM/DD/YYYY to verify age of 21+ in order to receive texts. Consent is not a condition of purchase. Msg frequency may vary. Msg & data rates may apply. Reply HELP for help and STOP to cancel. See Terms and Conditions & Privacy Policy.

