Beretta A300 Ultima Black Synthetic Semi-Automatic Shotgun 28" 3+1RD J32TT18
In stock
- SKU :
- 2023007857
- Color :
- Black
The Beretta A300 Ultima is the newest version of the venerable A300 shotgun series and features a larger bolt handle and bolt release for easy manipulation in adverse conditions, a wider stepped rib with included mid-bead and fiber optic front sight, and Berettas Kick-Off recoil reduction system which provides more stability, comfort, and control for faster target acquisition.
Product Features:
- 28" Vent Rib, Chrome-Plated Barrel
- Oversized loading port
- Kick-Off recoil reduction system
- 7x7mm stepped rib with included mid bead
- Larger bolt handle and release
- Matte Black Aluminum Alloy Receiver
- Mobil Choke System
- Includes F, M, and IC Chokes
- Fitted Rubber Pad Butt Plate
- Length Of Pull: 14.25"
| SKU | 2023007857 |
|---|---|
| UPC | 082442937984 |
| Brand | Beretta |
| Model Name | A300 Ultima Black Synthetic |
| MPN | J32TT18 |
| Gauge | 12 |
| Chamber | 3" |
| Action | Semi-Automatic |
| Capacity | 3+1 |
| Barrel Length | 28" |
| Length | 47.6" |
| Weight | 7.6lbs |
| Sights | Fiber Optic Bead Front |
| Stock | Synthetic |
| Grip | Standard |
| Trigger | Standard |
| Safety | Cross-Bolt |
| Finish | Matte Black |
| Condition | New in Box |
| Color | Black |
RK GUNS NEWSLETTER
RK GUNS TEXT ALERTS
BE THE FIRST TO KNOW ABOUT HOT DEALS, SPECIAL OFFERS & NEW GUNS!
TEXT RKGUNS TO 223556
By texting the keyword, you agree to receive recurring marketing text messages (e.g. cart reminders), which may be automated or AI-generated, to the mobile number provided at opt-in from RKGuns. Only U.S. mobile numbers are eligible to participate. Reply with your birthday MM/DD/YYYY to verify age of 21+ in order to receive texts. Consent is not a condition of purchase. Msg frequency may vary. Msg & data rates may apply. Reply HELP for help and STOP to cancel. See Terms and Conditions & Privacy Policy.

