Beretta 92FS 9mm Pistol J92F300M 15rd 4.9"
Out of stock
- SKU :
- 3456295
The Beretta 92 FS semi-automatic pistol operates on a short recoil, delayed blowback system, leading to faster cycle times, exceptional accuracy, and greater reliability. The chrome-lined barrel provides extreme corrosion resistance and ease of cleaning, and the deeply-recessed combat muzzle crown protects the rifling. Its open top slide virtually eliminates jamming and stove piping and allows one cartridge at a time to be loaded should the magazine be lost or damaged. The rear sight is designed to provide a front projection so that in an emergency, the user may retract the slide single-handedly by pushing the rear sight against the edge of a table or door. Made in the USA. Includes a 15rd magazine.
| SKU | 3456295 |
|---|---|
| UPC | 082442815503 |
| Brand | Beretta |
| Model Name | 92FS |
| MPN | J92F300M |
| Caliber | 9mm |
| Class | Full-size |
| Action | SA/DA |
| Capacity | 15+1 |
| Magazines Included | 2 |
| Barrel Length | 4.9" |
| Length | 8.5" |
| Weight | 33.3 oz. |
| Sights | 3-Dot |
| Grip | Standard |
| Trigger | Standard |
| Safety | Ambidextrous Safety, Decocker |
| Finish | Black |
| Condition | New in Box |
RK GUNS NEWSLETTER
RK GUNS TEXT ALERTS
BE THE FIRST TO KNOW ABOUT HOT DEALS, SPECIAL OFFERS & NEW GUNS!
TEXT RKGUNS TO 223556
By texting the keyword, you agree to receive recurring marketing text messages (e.g. cart reminders), which may be automated or AI-generated, to the mobile number provided at opt-in from RKGuns. Only U.S. mobile numbers are eligible to participate. Reply with your birthday MM/DD/YYYY to verify age of 21+ in order to receive texts. Consent is not a condition of purchase. Msg frequency may vary. Msg & data rates may apply. Reply HELP for help and STOP to cancel. See Terms and Conditions & Privacy Policy.

