American Tactical Imports Cavalry SX 12GA Over/Under Shotgun 28" 2RD - ATIGKOF12SV
Out of stock
- SKU :
- 178230318
- Color :
- Turkish Walnut
ATI's Cavalry hunting and sporting shotgun has a receiver made from lightweight, high-grade 7075 aluminum and features an intricate, laser-engraved design. It has an oil-finished Turkish Walnut stock and forend with blued 4140 chrome moly steel barrels with a brass bead front sight. These over/under shotguns have a single selective trigger, and includes five (5) interchangeable chokes. The Cavalry series weigh in at just over 6 lbs., and they are hand fit at the factory. This SV model is a 12-gauge with 3" chamber, extractors, and 28" barrel. It has a 14.23" LOP, with a 1.45" drop at comb, and 2.2" drop at the heel.
Product Features:
- 28" 4140 Chrome Moly Steel Barrel
- Ambidextrous
- Turkish Walnut Stock with Oil Finish
- Aluminum Alloy Receiver with Silver Engraving
- Bead Front Sight
- Single Selective Trigger
- Top Tang Safety
- Length of Pull: 14.23"
- Choke Configuration: MobilChoke
- Includes 5 Chokes: F, IM, M, IC and C
| SKU | 178230318 |
|---|---|
| UPC | 813393016103 |
| Brand | ATI |
| Model Name | Cavalry SX |
| MPN | ATIGKOF12SV |
| Gauge | 12 |
| Chamber | 3" |
| Action | Over / Under |
| Capacity | 2 |
| Barrel Length | 28" |
| Length | 45" |
| Weight | 6lbs |
| Sights | Brass Bead Front |
| Stock | Turkish Walnut |
| Grip | Standard |
| Trigger | Single Selective Trigger |
| Safety | Top Tang |
| Finish | Barrel: Blued l Stock: Oil |
| Condition | New in Box |
| Color | Turkish Walnut |
RK GUNS NEWSLETTER
RK GUNS TEXT ALERTS
BE THE FIRST TO KNOW ABOUT HOT DEALS, SPECIAL OFFERS & NEW GUNS!
TEXT RKGUNS TO 223556
By texting the keyword, you agree to receive recurring marketing text messages (e.g. cart reminders), which may be automated or AI-generated, to the mobile number provided at opt-in from RKGuns. Only U.S. mobile numbers are eligible to participate. Reply with your birthday MM/DD/YYYY to verify age of 21+ in order to receive texts. Consent is not a condition of purchase. Msg frequency may vary. Msg & data rates may apply. Reply HELP for help and STOP to cancel. See Terms and Conditions & Privacy Policy.

