Springfield 1911 TRP Operator Full Rail .45 ACP Pistol 5" 7+1RD PC9105LCA18 (California Compliant)
In stock
- SKU :
- 1794000088
- Color :
- Black
- 20-LPI Checkering: The frontstrap is checkered to 20 lines-per-inch for the perfect tactical grip.
- Blended Magwell: The butt of the pistol includes a custom blended magwell that optimizes speed reloads.
- Full-Length Rail: A generous full-length Picatinny rail runs all the way out to the muzzle to accept any conceivable lights or lasers.
- Recoil System: 1 Piece N.M. Full Length Guide Rod
- Bull Barrel
- Serrated Slide
- Beavertail
- Twist Rate: 1:16" RH
- Trigger Pull Weight:
- Includes (2) 7rd Magazines
| SKU | 1794000088 |
|---|---|
| UPC | 706397919498 |
| Brand | Springfield |
| Model Name | 1911 TRP Operator Full Rail CA Compliant |
| MPN | PC9105LCA18 |
| Caliber | .45 Auto |
| Class | Compact |
| Action | Single Action Only |
| Capacity | 7+1 |
| Magazines Included | 2 |
| Barrel Length | 5" |
| Length | 8.6" |
| Weight | 2.8lbs |
| Sights | Tritium Front, Fully Adjustable Tritium Target Rear |
| Grip | G10 / Additional Grit TRP Grips Included |
| Trigger | Standard |
| Safety | Ambidextrous Manual & Grip |
| Finish | Black Cerakote |
| Condition | New in Box |
| Color | Black |
RK GUNS NEWSLETTER
RK GUNS TEXT ALERTS
BE THE FIRST TO KNOW ABOUT HOT DEALS, SPECIAL OFFERS & NEW GUNS!
TEXT RKGUNS TO 223556
By texting the keyword, you agree to receive recurring marketing text messages (e.g. cart reminders), which may be automated or AI-generated, to the mobile number provided at opt-in from RKGuns. Only U.S. mobile numbers are eligible to participate. Reply with your birthday MM/DD/YYYY to verify age of 21+ in order to receive texts. Consent is not a condition of purchase. Msg frequency may vary. Msg & data rates may apply. Reply HELP for help and STOP to cancel. See Terms and Conditions & Privacy Policy.

