Savage Arms 110 Apex Hunter XP 243 Win Rifle 22" 4+1 57303
Out of stock
- SKU :
- 1794004624
Product Features:
- Redesigned Model 110 rifle
- 3-9x40mm Vortex Crossfire II scope, mounted and bore-sighted
- Dead-Hold BDC reticle’s hashmark design reduces guesswork on holdover and windage
- Vortex Hunter medium rings and one-piece EGW 0 MOA rail
- User-adjustable AccuTrigger
- Adjustable length-of-pull
- Modern ergonomics
- Detachable box magazine
| SKU | 1794004624 |
|---|---|
| UPC | 011356573032 |
| Condition | New in Box |
| Finish | Matte |
| Safety | Manual |
| Trigger | Standard |
| Grip | Standard |
| Stock | Black Synthetic |
| Weight | 7.7 lbs |
| Sights | Optic Ready |
| Length | 42.3" |
| Barrel Twist | 1:9 |
| Barrel Length | 22" |
| Capacity | 4+1 |
| Action | Bolt |
| Caliber | .243 Win |
| MPN | 57303 |
| Model Name | 110 Apex Hunter XP |
| Brand | Savage Arms |
RK GUNS NEWSLETTER
RK GUNS TEXT ALERTS
BE THE FIRST TO KNOW ABOUT HOT DEALS, SPECIAL OFFERS & NEW GUNS!
TEXT RKGUNS TO 223556
By texting the keyword, you agree to receive recurring marketing text messages (e.g. cart reminders), which may be automated or AI-generated, to the mobile number provided at opt-in from RKGuns. Only U.S. mobile numbers are eligible to participate. Reply with your birthday MM/DD/YYYY to verify age of 21+ in order to receive texts. Consent is not a condition of purchase. Msg frequency may vary. Msg & data rates may apply. Reply HELP for help and STOP to cancel. See Terms and Conditions & Privacy Policy.

