Rossi SS Poly Tuffy Tan .410GA Single Shot Shotgun 18.5" SSP1-TAN
Out of stock
- SKU :
- 17517093
- Color :
- Tan
From the rugged simplicity of the ST12 to the no-fuss Tuffy, Rossi shotguns are rugged and dependable. No other shotgun may have as many uses as the Tuffy™ break-action.
With its redesigned thumbhole/pistol grip stock and short length-of-pull, the Tuffy is an ideal “truck gun” and great for small-frame shooters. The compact and light design also makes it the perfect choice for wilderness protection, survival scenarios, and is an easy grab-and-go shotgun for the farm or camp.
Product Features:
- Frame Material: Polymer
- Stock Material: Polymer
- Barrel Material: Alloy Steel
- Smooth Bore
- Choke: Modified
| SKU | 17517093 |
|---|---|
| UPC | 754908232802 |
| Brand | Rossi |
| Model Name | SS Poly Tuffy Tan |
| MPN | SSP1-TAN |
| Gauge | .410 |
| Chamber | 3" |
| Action | Break Open |
| Capacity | 1 |
| Barrel Length | 18.5" |
| Length | 31" |
| Weight | 3lbs |
| Sights | Front: Bead |
| Stock | Polymer Fixed Thumbhole |
| Grip | Standard |
| Trigger | Standard |
| Safety | Manual & Transfer Bar |
| Condition | New in Box |
| Color | Tan |
RK GUNS NEWSLETTER
RK GUNS TEXT ALERTS
BE THE FIRST TO KNOW ABOUT HOT DEALS, SPECIAL OFFERS & NEW GUNS!
TEXT RKGUNS TO 223556
By texting the keyword, you agree to receive recurring marketing text messages (e.g. cart reminders), which may be automated or AI-generated, to the mobile number provided at opt-in from RKGuns. Only U.S. mobile numbers are eligible to participate. Reply with your birthday MM/DD/YYYY to verify age of 21+ in order to receive texts. Consent is not a condition of purchase. Msg frequency may vary. Msg & data rates may apply. Reply HELP for help and STOP to cancel. See Terms and Conditions & Privacy Policy.

