Rock Island Armory TM22 Feather .22LR 18" Semi-Automatic Rifle 10+1RD TM22-LITE-18
Out of stock
- SKU :
- 2023001334
- Color :
- Black
The Rock Island Armory TM22 Feather is a new age lightweight rifle, built to the newest standard with the classical attributes needed to pass on for generations. This feather is the lightweight TM22 version with polymer furniture. This gun features an adjustable stock, rear handle with front bead sight, and target barrel performance. Compatibility with AR type grip, commercial buffer tube adapter, and top rail. This rifle is built for all ages, all types of scenario. This 18" barrel 36.5" Overall length 22lr rifle was built with no shortcuts, comes with 2 10rd Polymer magazines. Aftermarket factory 15rd and 25rd magazines available.
Product Features:
- Riffled Barrel
- Trigger Pull 2lbs-3-1/2lbs
- AR Type Grip
- Removable Charging Handle
| SKU | 2023001334 |
|---|---|
| UPC | 812285028392 |
| Color | Black |
| Condition | New in Box |
| Finish | Black Anodized |
| Safety | No Manual |
| Trigger | Standard |
| Grip | AR Type |
| Stock | Tactical |
| Weight | 6 lbs |
| Sights | Front: Bead l Rear: Handle |
| Length | 38.5" |
| Barrel Length | 18" |
| Magazines Included | 2 |
| Capacity | 10+1 |
| Action | Semi-Automatic |
| Caliber | .22 LR |
| MPN | TM22-LITE-18 |
| Model Name | TM22 Feather |
| Brand | Rock Island Armory |
RK GUNS NEWSLETTER
RK GUNS TEXT ALERTS
BE THE FIRST TO KNOW ABOUT HOT DEALS, SPECIAL OFFERS & NEW GUNS!
TEXT RKGUNS TO 223556
By texting the keyword, you agree to receive recurring marketing text messages (e.g. cart reminders), which may be automated or AI-generated, to the mobile number provided at opt-in from RKGuns. Only U.S. mobile numbers are eligible to participate. Reply with your birthday MM/DD/YYYY to verify age of 21+ in order to receive texts. Consent is not a condition of purchase. Msg frequency may vary. Msg & data rates may apply. Reply HELP for help and STOP to cancel. See Terms and Conditions & Privacy Policy.

