PTR-91 GI PTR 101 Black/OD Green .308 Win/7.62 NATO 18" 20+1 PTR101
Out of stock
- SKU :
- 1794001442
The GIR rifle features a Parkerized finish, classic green furniture, 18" tapered barrel and a classic "SEF" steel lower. The precision-welded top rail allows the addition of your favorite scope or you can use the traditional iron sights (included).
All furniture has an NRA quality rating of GOOD- In safe working condition, minor wear on working surfaces, no broken parts, no corrosion or pitting that will interfere with proper functioning.
| SKU | 1794001442 |
|---|---|
| UPC | 897903002213 |
| Condition | New in Box |
| Finish | Black |
| Safety | Manual |
| Trigger | Standard |
| Grip | Standard |
| Stock | Fixed OD Green |
| Weight | 9.5lbs |
| Sights | Iron Sights |
| Length | 40.5" |
| Barrel Twist | 1:10 |
| Barrel Length | 18" |
| Magazines Included | 1 |
| Capacity | 20+1 |
| Action | Semi-Automatic |
| MPN | 101 |
| Model Name | GI PTR 101 |
| Brand | PTR |
RK GUNS NEWSLETTER
RK GUNS TEXT ALERTS
BE THE FIRST TO KNOW ABOUT HOT DEALS, SPECIAL OFFERS & NEW GUNS!
TEXT RKGUNS TO 223556
By texting the keyword, you agree to receive recurring marketing text messages (e.g. cart reminders), which may be automated or AI-generated, to the mobile number provided at opt-in from RKGuns. Only U.S. mobile numbers are eligible to participate. Reply with your birthday MM/DD/YYYY to verify age of 21+ in order to receive texts. Consent is not a condition of purchase. Msg frequency may vary. Msg & data rates may apply. Reply HELP for help and STOP to cancel. See Terms and Conditions & Privacy Policy.

