Mossberg 500 Bantam 12GA, Pump Action Shotgun 24" 5+1RD 52132
Out of stock
- SKU :
- 1794003283
- Color :
- Wood
As with all Mossberg youth pump-actions, Bantam models have a smaller grip for easier trigger reach, an EZ-Reach forend for shorter reach while cycling the action, and shorter barrels for better balance.
Product Features:
- 24" Vent Rib Barrel W/ Blued Finish
- Dual Extractors
- Steel-to-Steel Lockup
- Twin Action Bars
- Anti-Jam Elevator
- Compatible with Full-Size 500 Stock
- Compatible with 500 Accessory Barrels
- Ambidextrous Safety
- Dual Bead Sights
- Choke: Accu-Set
- Length Of Pull: 13"
| SKU | 1794003283 |
|---|---|
| UPC | 015813521321 |
| Brand | Mossberg |
| Model Name | 500 Bantam |
| MPN | 52132 |
| Gauge | 12 |
| Chamber | 3" |
| Action | Pump |
| Capacity | 5+1 |
| Barrel Length | 24" |
| Length | 42.6" |
| Weight | 7.3lbs |
| Sights | Dual Bead |
| Stock | Wood |
| Grip | Standard |
| Trigger | Standard |
| Safety | Tang |
| Finish | Blued |
| Condition | New in Box |
| Color | Wood |
RK GUNS NEWSLETTER
RK GUNS TEXT ALERTS
BE THE FIRST TO KNOW ABOUT HOT DEALS, SPECIAL OFFERS & NEW GUNS!
TEXT RKGUNS TO 223556
By texting the keyword, you agree to receive recurring marketing text messages (e.g. cart reminders), which may be automated or AI-generated, to the mobile number provided at opt-in from RKGuns. Only U.S. mobile numbers are eligible to participate. Reply with your birthday MM/DD/YYYY to verify age of 21+ in order to receive texts. Consent is not a condition of purchase. Msg frequency may vary. Msg & data rates may apply. Reply HELP for help and STOP to cancel. See Terms and Conditions & Privacy Policy.

