Mossberg 500 .410 Bore Pump Action Hunting Shotgun 50104
In stock
- SKU :
- 2057420
The most prolific and reliable shotgun in the world is also the most versatile shotgun platform available, with a model to fit every season, every application, and every user.
FEATURES: Dual extractors, positive steel to steel lockup, twin action bars, and an anti-jam elevator ensure smooth operation. Top mounted safety provides for ambidextrous operation. Select models offer the revolutionary Lightning Pump Action (LPA) adjustable trigger.
| SKU | 2057420 |
|---|---|
| UPC | 015813501040 |
| Brand | Mossberg |
| Model Name | 500 |
| MPN | 50104 |
| Gauge | .410 |
| Chamber | 3" |
| Action | Pump Action |
| Capacity | 6 |
| Barrel Length | 24" |
| Length | 43.75" |
| Weight | 6.25 lbs |
| Sights | Twin Bead |
| Stock | Wood |
| Grip | Standard |
| Trigger | Standard |
| Safety | Tang |
| Finish | Blued/Black |
| Condition | New in Box |
RK GUNS NEWSLETTER
RK GUNS TEXT ALERTS
BE THE FIRST TO KNOW ABOUT HOT DEALS, SPECIAL OFFERS & NEW GUNS!
TEXT RKGUNS TO 223556
By texting the keyword, you agree to receive recurring marketing text messages (e.g. cart reminders), which may be automated or AI-generated, to the mobile number provided at opt-in from RKGuns. Only U.S. mobile numbers are eligible to participate. Reply with your birthday MM/DD/YYYY to verify age of 21+ in order to receive texts. Consent is not a condition of purchase. Msg frequency may vary. Msg & data rates may apply. Reply HELP for help and STOP to cancel. See Terms and Conditions & Privacy Policy.

