Heritage Rough Rider .22LR Revolver 16" 6 RR22CH16
Out of stock
- SKU :
- 2022029268
Rough Rider 22 LR Black 16″ 6 Rounds Case Hardened. This legendary design is inspired by the 19th-century Colt Buntline, long-range, single-action revolver. This unique revolver provides accuracy at extended ranges and is sure to impress fellow shooters. The 16″ Rough Rider brings a new level of performance to the range or around the homestead.
| SKU | 2022029268 |
|---|---|
| UPC | 727962704141 |
| Brand | Heritage |
| Model Name | Rough Rider |
| MPN | RR22CH16 |
| Caliber | .22 LR |
| Class | Full-size |
| Capacity | 6 |
| Barrel Length | 16" |
| Length | 21.3" |
| Weight | 2.8 lbs |
| Sights | Fixed |
| Grip | Standard |
| Trigger | Standard |
| Safety | Thumb/Hammer |
| Finish | Case Hardened |
| Condition | New in Box |
RK GUNS NEWSLETTER
RK GUNS TEXT ALERTS
BE THE FIRST TO KNOW ABOUT HOT DEALS, SPECIAL OFFERS & NEW GUNS!
TEXT RKGUNS TO 223556
By texting the keyword, you agree to receive recurring marketing text messages (e.g. cart reminders), which may be automated or AI-generated, to the mobile number provided at opt-in from RKGuns. Only U.S. mobile numbers are eligible to participate. Reply with your birthday MM/DD/YYYY to verify age of 21+ in order to receive texts. Consent is not a condition of purchase. Msg frequency may vary. Msg & data rates may apply. Reply HELP for help and STOP to cancel. See Terms and Conditions & Privacy Policy.

