FN 509 Compact MRD NMS 9mm FDE Handgun 12/15+1 3.7" 66-100574
Out of stock
- SKU :
- 3457023
With our patented Low-Profile Optics Mounting System and unparalleled modularity of the FN 509 platform, the FN 509 Compact MRD joins the ranks packing a full-size punch in a compact, optics-ready package. The pistol is 9mm and striker-fired with 3.7-inch barrel, standard 12+1 capacity and the capability to accept all higher capacity FN 509 magazines. The patented FN Low-Profile Optics Mounting System accepts nearly all commercially available miniature red dot optics and features blackout iron sights that co-witness. The improved controls aid in manipulation, the new improved texturing on the two included backstraps provides better recoil management, and a new flatter faced trigger allows for more controllable trigger press and cleaner break.
| SKU | 3457023 |
|---|---|
| UPC | 845737010911 |
| Brand | FN America |
| Model Name | 509 MRD |
| MPN | 66-100574 |
| Caliber | 9mm |
| Class | Compact |
| Action | Semi-Auto Striker Fire |
| Capacity | 12/15+1 |
| Magazines Included | 2 |
| Barrel Length | 3.7" |
| Length | 6.8" |
| Weight | 25.5oz |
| Sights | FN Low Profile Optics Mounting System with plate adapters for direct mounting of more than 10 optics |
| Grip | Standard |
| Trigger | Standard |
| Finish | FDE |
| Condition | New in Box |
RK GUNS NEWSLETTER
RK GUNS TEXT ALERTS
BE THE FIRST TO KNOW ABOUT HOT DEALS, SPECIAL OFFERS & NEW GUNS!
TEXT RKGUNS TO 223556
By texting the keyword, you agree to receive recurring marketing text messages (e.g. cart reminders), which may be automated or AI-generated, to the mobile number provided at opt-in from RKGuns. Only U.S. mobile numbers are eligible to participate. Reply with your birthday MM/DD/YYYY to verify age of 21+ in order to receive texts. Consent is not a condition of purchase. Msg frequency may vary. Msg & data rates may apply. Reply HELP for help and STOP to cancel. See Terms and Conditions & Privacy Policy.

