Browning X-Bolt Pro 6.8 Western Bolt Action 24" 3+1 RD 035602299
In stock
- SKU :
- 2024041206
The X-Bolt Pro is just about as close to a custom rifle as it gets. What classifies it as "semi-custom" is the level of specialized finishing touches and higher end construction above the already top-tier X-Bolt family of hunting rifles. First, the X-Bolt Pro models feature a true carbon fiber stock, making it extremely lightweight and rigid. The stock is also filled with a noise-dampening foam.
In addition to the carbon fiber stock, this rifle includes a number of upgrades. The sporter contour barrel is fluted and capped with a Sporter Recoil Hawg that tames felt recoil up to 76% for more comfortable shooting. A thread protector is also included. This limited production model also has a durable non-reflective matte blued finish.
Product Features:
- Carbon fiber stock offers excellent stability
- Non-reflective matte blued finish
- Fluted, sporter contour barrel with M13x0.75 threads for the ideal mix of accuracy and weight savings
- Sporter Recoil Hawg muzzle brake reduces recoil up to 76% (thread protector included)
| SKU | 2024041206 |
|---|---|
| UPC | 023614860464 |
| Condition | New in Box |
| Finish | Black |
| Trigger | Adjustable Feather |
| Grip | Standard |
| Weight | 6.1 lbs |
| Sights | None |
| Length | 44" |
| Barrel Twist | 1:7" |
| Barrel Length | 24" |
| Capacity | 3+1 RD |
| Action | Bolt Action |
| Caliber | 6.8 Western |
| MPN | 035602299 |
| Model Name | X-Bolt Pro |
| Brand | Browning |
RK GUNS NEWSLETTER
RK GUNS TEXT ALERTS
BE THE FIRST TO KNOW ABOUT HOT DEALS, SPECIAL OFFERS & NEW GUNS!
TEXT RKGUNS TO 223556
By texting the keyword, you agree to receive recurring marketing text messages (e.g. cart reminders), which may be automated or AI-generated, to the mobile number provided at opt-in from RKGuns. Only U.S. mobile numbers are eligible to participate. Reply with your birthday MM/DD/YYYY to verify age of 21+ in order to receive texts. Consent is not a condition of purchase. Msg frequency may vary. Msg & data rates may apply. Reply HELP for help and STOP to cancel. See Terms and Conditions & Privacy Policy.

